Kapı Yayınları

Sevinç Çokum

İstanbul'da doğdu. Beşiktaş Kız Lisesi’ni, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi, ayrıca "umumi sosyoloji" dalında öğrenim gördü. Kültür Bakanlığı bünyesinde yayın komisyonlarında görev aldı. İlk öyküleri Hisar'da dikkat çeken yazarın sonraki dönem yazdıkları, Türk Edebiyatı, Gösteri, Varlık dergilerinde ve Dünya Kitap'ta neşredildi.

Kuşaklara yön veren bir öykü çabası olan Çokum, genellikle İstanbul'u işlemekle beraber Anadolu coğrafyasını da hikâyelerine kattı. Öykü türüyle birlikte romana geçerek, tarihimizle bağlar kuran örneklerden sonra tanıklık ettiği zaman dilimlerinde yoğunlaştı. Ortaya attığı Abukizm adlı "ters doğru" felsefesiyle, klasik anlayış ve teknikleri kırmaya çalıştı. Kırım Savaşı sırasında Kırımlı bir ailenin var olma direncini anlatan romanı Hilal Görününce, kurgusu, evrensele uzanan çizgileri, karakterleriyle büyük ilgi topladı. Gözlem ve yaşantılarıyla, çevresinden dinlediklerine dayalı 27 Mayıs 1960 darbesini konu aldığı Karanlığa Direnen Yıldız'ın önemli bir roman olduğu vurgulandı. Güneydoğu'nun kendi dedelerine ait yaşanmış bir öyküsünden yola çıkarak yazdığı Lacivert Taşı "büyülü gerçeklik" çizgisinde insani değerlerle örülü yeni, parlak sayfalar sundu okura. Deli Zamanlar, Tren Burdan Geçmiyor, Arada Kalmış Tebessüm, Çok Yapraklı İlişkiler, Kırmalı Etekler gibi iç hesaplaşmalara, cesur eleştirilere yer veren, ironik bakışın öne geçtiği eserlerin yanı sıra 2017 yılında tarihi romana yeni nitelikler ekleyen Gözyaşı Çeşmesi-Kınm'da Son Düğün okurla buluştu.

Yabancı Dile Çevrilen Eserleri: Deli Zamanlar (Arapça, Hintçe, Gürcüce), Tarifsiz Bir Sesin Hikâyesi (Felemenkçe), Denizin Dalgası Saçların (İtalyanca), Tarlabaşı'nda Sabah Oluyor (İngilizce).

Öyküleri: Eğik Ağaçlar, Bölüşmek, Makina, Derin Yara (Bu kitaplar, Bir Eski Sokak Sesi, Evlerinin Önü, Onlardan Kalan adlarıyla yeniden neşredildi). Rozalya Ana (TYB Armağanı-1993), Beyaz Bir Kıyı, Gece Kuşu Uzun Öter, Al Çiçeğin Moru.

Romanları: Zor, Bizim Diyar, Hilal Görününce (Millî Kültür Vakfı ve TYB Armağanı-1984), Ağustos Başağı, Çırpıntılar, Karanlığa Direnen Yıldız, Deli Zamanlar (Karaman 723. Dil Bayramı Armağanı-2000), Gülyüzlüm, Gece Rüzgârları, Tren Burdan Geçmiyor, Arada Kalmış Tebessüm, Lacivert Taşı, Çok Yapraklı İlişkiler, Kırmalı Etekler, Gözyaşı Çeşmesi.

Deneme: Vaktini Bekleyen Tohum.

Anlatı: Hevenk-Kayıp İstanbul (TYB Armağanı 2003).

TRT radyolarında yayınlanan eserleri: Hilal Görününce, Ağustos Başağı (Arkası Yarın), Atatürk'le Mülakatlar.

Dizi film senaryoları: Beyaz Sessiz Bir Zambak, Yeniden Doğmak (Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Basın Şeref Belgesi, 1988).

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin