Kapı Yayınları

Fotoğrafın Serüveni - Gülderen Bölük

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Stüdyoların Işığında

İnceleme Araştırma

Gülderen Bölük'ten Fotoğraf Stüdyolarının Işığında Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkiye Kadınları, Erkekleri ve Çocuklarının Çarpıcı Değişim Serüveni...

Türkiye’de fotoğrafın serüveni stüdyolarla başlar ve yıllarca onlarla devam eder. Henüz şimdiki gibi branşlaşmanın olmadığı ilk dönemlerde stüdyolarda veya o günün deyişiyle fotoğrafhanelerde sadece portre fotoğrafları çekilmiyor, manzara, belgesel ya da haber gibi pek çok alanda da fotoğraf üretiliyordu. Bu bağlamda, bizim topraklarımızdaki stüdyoların tarihi aslında fotoğrafçılığımızın da tarihi.

Fotoğraf sanatçısı ve araştırmacı Gülderen Bölük, yıllardır Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait dergi, gazete, kitap, müzayede katalogları ve orijinal fotoğraflardan özveriyle oluşturduğu koleksiyonundan görsel malzemeleri ortaya koymuş. Ait oldukları dönemlerin ruhunu yansıtan bu karakteristik malzemeler, sadece görsel sanatların bir dalıyla değil modernleşen bir toplumun seyriyle de ilgili veriler sunuyor. Fotoğrafın Serüveni, Türkiye’de sosyal bir olay haline dönüşen fotoğrafçılığın tarihine dair rahatlıkla ve keyifle takip edilecek bir perspektif.

Hazırlayan:Rıfat Özçöllü
ISBN:9786055107499
Barkod:9786055107499
Sayfa:380
Cilt:Karton
Boyut:16 X 21
İlk Basım:23.May.2014
Son Basım:23.May.2014

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin