Kapı Yayınları

Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigori Spiridonoviç Petrov

Roman

Tarihte mucizelere imza atmış insanlar kadar topyekûn hareket ederek büyük başarılar sağlamış toplumlar da vardır. Finler ve Finlandiya, 19. yüzyılda yaptıkları kalkınma hamleleri ile dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca insana ilham olmuşlardır.

Fin kökenli filozof ve devlet adamı Johan Vilhelm Snellman bütün bu hamlenin öncü ismidir. Fin toplumunun aydınları, işçileri, kadınları, öğrencileri, din adamları, çiftçileri… onun liderliğinde neredeyse yoktan bir ülke var etmişlerdir. Bu öncülüğü ve liderliği sebebiyle “Halk Öğretmeni” olarak anılan ve kabul edilen Snellman’ın “Finlandiya Modeli” de denilen öğretileri ve kurduğu eğitim sistemi, günümüzde halen kullanılmaya devam ediliyor.

İşte Grigori Petrov, bu “Finlandiya Mucizesi”nin tanıklarından biridir ve bu tanıklığını yazdığı Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabıyla kâğıda dökmüştür. Dünyanın birçok ülkesinde, farklı dillere tercüme edilerek milyonlara ulaşan bu kitap, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında Mustafa Kemal Atatürk tarafından okunmuş ve onun yönlendirme ve tavsiyesiyle kısa sürede Türkçeye tercüme edilerek başta askerî okullar olmak üzere, yaygın bir insan kitlesinin istifadesine sunulmuştur.

Elinizdeki kitap, eserin Rusça aslından yapılmış güncel çevirisiyle zevkli ve eğitici bir okuma imkânı sunmaktadır…

 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, Grigory Petrov’un çeşitli aralıklarla çıktığı Finlandiya seyahatlerindeki notlarından oluşmaktadır. 1800’lü yılların sonlarına doğru cehaletten kurtulmak için Fin aydınının verdiği mücadeleyi konu alan eser, ülkemizde en çok okunan kitaplardan biridir. Ayrıca Atatürk’ün askeri okullarda okutulması ve öğrencilerin okuması gereken bir kitap olarak tavsiye ettiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır.

Çevirmen:Hatice Sevde Seyman
ISBN:9786257706490
Barkod:9786257706490
Sayfa:192
Cilt:Karton
Boyut:13,5 X 19,5
İlk Basım:01.Tem.2021
Son Basım:01.Tem.2021

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin