Kapı Yayınları

Meşrutiyet Ne Getirdi Ne Götürdü? - Hüseyin Kazım Kadri

Osmanlı Tarihi

Türk tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olan ve Osmanlı tahtında oturan II. Abdülhamid’in siyasi güç ve otoritesini önce zayıflatıp sonra da ortadan kaldıran Meşrutiyet İnkılâbı, ortaya çıkışı ve sonuçları ile çok tartışılan bir olaydır. Otoriterlik iddiasıyla sert eleştirilere maruz kalan Abdülhamid, Meşrutiyet’i ilan ettikten bir süre sonra tahttan da indirilmiştir. O dönemde yaşananlar, hem o dönem çerçevesinde hem de günümüz siyasi olaylarında bile ayna hükmünde görülmektedir.
Hüseyin Kâzım, Meşrutiyet döneminin önemli aktörlerinden ve günümüz ifadesiyle “politika yapıcıları”ndan bir isim. “On Temmuz İnkılâbı ve Netâici” adıyla neşrettiği bu eseri, Meşrutiyet öncesi ülkenin şartlarını ve sonrasında murâd edilen maksadın ne derece gerçekleşebildiğine dair serinkanlı yorumlar içeriyor. Merceği tarihin bu dönemine çevirmiş araştırmacılar ve konunun ilgililerinin asla ıskalamaması gereken bu eser, günümüz Türkçesi ve açıklayıcı notlar eşliğinde titizlikle yayına hazırlandı…

 

Hazırlayan:Evren Levent Demir
ISBN:9786258096613
Barkod:9786258096613
Sayfa:196
Cilt:Karton
Boyut:13,5 X 23
İlk Basım:30.May.2023
Son Basım:30.May.2023

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin