Kapı Yayınları

Fetih ve Kıyamet 1453 - Feridun M. Emecen

“Ya ben Şehri alırım ya da Şehir beni…”

Tarih

Adını tarihe yazmış Fâtih Sultan Mehmed kimdi? 
Nasıl bir dünyası vardı? Yaşama dair görüşleri ve  21 yaşında onu “Fâtih” yapan unsurlar nelerdi? 
İstanbul onun için ne ifade ediyordu? Onu almak için  kurduğu hayaller neydi? Kuşatmaya hazırlık aşamalarında neler yaşanmış ve fetih nasıl gerçekleşmişti?
Gemiler gerçekten de Haliç’ten bir gecede yürütülmüş müydü? Kuşatma boyunca yaşananları Doğu ve Batı dünyası nasıl yorumlamıştı? İstanbul’un fethinin kıyametle kurulan tarihsel bağlantısının ardında yatan sebepler nelerdi? Kıyamet beklentisi neden İstanbul’un fethiyle özdeşleştirilmişti?

Hem Doğu hem de Batı dünyası için büyük önem arz eden bir şehir İstanbul… Bir yanda köklü bir imparatorluk Bizans, 
diğer yanda da Doğu’nun yükselen gücü Osmanlılar ve genç yaşında tahta çıkan Fâtih Sultan Mehmed...

Bu beklenmeyen başarı, İstanbul’un fethi, bir bakıma Batı dünyasının siyasi ve askerî ilerlemesine Müslüman dünyasının bir cevabı niteliğindeydi. Bununla da bitmeyecekti. İslam dünyasının en güçlü temsilcisi olan Osmanlı Türklerine Orta Avrupa’ya kadar uzanacak yeni hedeflerinin kapıları da açılacaktı.

Feridun M. Emecen’in yetkin kalemiyle bu şanlı fetih üzerine merak edilen pek çok soru,  Fetih ve Kıyamet 1453’ün gözden geçirilerek yeni makaleler eklenen bu baskısında, tüm detaylarıyla incelendi.

ISBN:9789752448957
Barkod:9789752448957
Sayfa:448
Cilt:Karton
Boyut:13,5 X 23
İlk Basım:06.May.2019
Son Basım:25.May.2023

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin