Kapı Yayınları

Tanrı Güzeldir - Navid Kermani

-Kur’ân ve Estetik Deneyim-

Din

Estetik…
Felsefenin yanında, sanatın hatta eleştirinin esaslı konularından birisi. Güzel ve güzeli kaynağını araştırma olduğu kadar
tartışma yöntemi. Ve din… Bilindiği gibi dinlerin estetiği vardır. Dinler belli süreçlerde bazı akıl yürütmelerin ve muhakemelerin sonucu ortaya çıkmış normların, değerlerin, prensiplerin ve doktrinlerin derlemesi değildir. Mitlerle, imgelerle, nadiren soyut sözcüklerle bir şekilde temas kurarlar. Mensuplarını ses albenisi, buna bağlı şiirselliği, form sağlamlığı yanında ritüellerinin cazibesi ve hatta iç dünyaları, renkleri ve kokularıyla kendilerine bağlarlar. Navid Kermani’nin, “Kur’ân ve Estetik Deneyim” alt başlığıyla kaleme aldığı Tanrı Güzeldir adlı eseri, İslâm inancına göre peygamberin en büyük (çoğunluğun görüşüne göre tek) mucizesi olan Kur’ân-ı Kerîm’in, estetik bir metin olarak îcaz kavramını hangi açılardan içerdiğini ve bu niteliğinin estetik sonuçlarını, gerek Arap dilbilimciler ve şairlerin ifadeleri gerekse Batılı yazar ve düşünürlerin eserlerine referansla inceliyor. Estetiği, bir kez daha, güzel olanın kaynağından okumak isteyenler için Tanrı Güzeldir.

 

Çevirmen:Barış Tanyeri
ISBN:9786257706964
Barkod:9786257706964
Sayfa:672
Cilt:Karton
Boyut:13,5 X 19,5
İlk Basım:25.Şub.2022
Son Basım:25.Şub.2022

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin