Kapı Yayınları

Masumiyetin Son Günleri - Selahattin Yusuf

Hikaye

“Masumiyetin Son Günleri” trajedi duygusunu kurbanda değil, katilde arıyor.  Cinayet, bu hikâyede çaresizliğin bir kenar süsü gibi duruyor.  Kalbe girmiş hançerin sedef kakmalı kabzasına benziyor burada aşk. İlişkiler, “İlişki kuran mahvolmuş demektir.” sözünü haklı çıkarıyor. 
 Kaybeden iki insanın dayanışması, aslında en derin dayanışmadır. Ve bu yoldaşlık, bütün çaresizlikleri güzelleştirir. 
Saf aşk, bu hikâyenin göklerinde şöyle bir görünüp kayboluyor. Geride o masum ve saf aşkın acı bir izlenimi kalıyor yalnızca.  Mücadele kapıları açamıyor; aksine duvarları daha da sağırlaştırıyor. 
Bütün şiirsel jestler, sonunda açılmayacak bir kapıyı vurmak anlamına geliyor. 
Geriye bir şey için yaşamak kalıyor sadece.  Yalnızca bir şey için yaşamanın şiiri kalıyor. 
Masum, Handan, Servet, Ahmet, Naz ve diğerleri... 
Hepsi de sadece bir şey için yaşıyorlar artık. Ve amaçları sık sık birbirlerine dolanıp içinden çıkılmaz hale geliyor.
Masumiyetin Son Günleri Türkiye’deki mevcut kültürel-ideolojik ortamın kökenlerine ışık tutuyor. Sağ ve sol arasındaki geleneksel çekişmenin taraflarını olabildiğince tarafsız bir gözlemle irdeliyor. Gezi ve benzeri olayların arka-planına ışık tutuyor. Toplumsal isyanın köklerini, Türk toplumunun kolektif bilinçaltında arıyor. İlişkilerin günümüzdeki çıkmazlarını çarpıcı bir üslupla betimliyor. 
Zaten yaşamayan aşkın trajik ölümü Masumiyetin Son Günleri hikâyesinde Selahattin Yusuf 'un çarpıcı üslubuyla gözler önüne seriliyor.

 

ISBN:9786258096798
Barkod:9786258096798
Sayfa:256
Cilt:Karton
Boyut:13,5 X 19,5
İlk Basım:25.Ağu.2023
Son Basım:25.Ağu.2023

2004 yılında kurulan Kapı Yayınları, Şark medeniyetinin ışığını, rengini, doğru bir şekilde sunmak, modern insanı gelenekle buluşturmak, Doğu ve Batı kültürlerini birbirine anlatabilmek için yola çıktı.

Biz Takip Edin